მომხმარებლების კლასიფიკაცია
ელექტროენერგიის საბოლოო მომხმარებელი, რომელიც ელექტროენერგიას მოიხმარს საკუთარი საჭიროებისათვის, მოხმარების მიზნის მიხევით იყოფა ორ კატეგორიად: საყოფაცხოვრებო (მოსახლეობა) და არასაყოფაცხოვრებო (საყოფაცხოვრებოს გარდა ყველა). ელექტროენერგიის შესყიდვა კანონმდებლობით განსაზღვრული მოთხოვნების დაკმაყოფილების პირობით, საბოლოო მომხმარებელს შეუძლია საბითუმო ბაზარზე, მიმწოდებლის გარეშე, სხვა შემთხვევაში მომხმარებელმა უნდა მიიღოს მიწოდების მომსახურება. საბოლოო მომხმარებლები მიწოდების მომსახურებისა და საბითუმო ბაზარზე ვაჭრობის უფლებამოსილებებისა და ვალდებულებების განსაზღვრის მიზნებისათვის იყოფა რამოდენიმე ჯგუფად:
საყოფაცხოვრებო მომხმარებლები (მოსახლეობა) – იღებენ საჯარო ვალდებულების სახით არსებულ უნივერსალურ მიწოდებას. შეუძლიათ მიიღონ თავისუფალი მიმწოდებლის მომსახურება.
მცირე საწარმოები – არასაყოფაცხოვრებო მომხმარებლები, რომელთა კრიტერიუმებს განსაზღვრავს საქართველოს მთავრობა შესაბამისი დადგენილებით. მცირე საწარმოები იღებენ საჯარო ვალდებულების სახით არსებულ უნივერსალურ მიწოდებას. შეუძლიათ მიიღონ თავისუფალი მიმწოდებლის მომსახურება.
სხვილი საწარმო – არასაყოფაცხოვრებო მომხმარებლები, რომელთა კრიტერიუმებს განსაზღვრავს საქართველოს მთავრობა შესაბამისი დადგენილებით. მსხვილი საწარმოები იღებენ საჯარო ვალდებულების სახით არსებულ საჯარო მიწოდებას, თუ ასეთი უფლება საქართველოს მთავრობის მხრიდან არ არის შეზღუდული (16-04-2020 დადგენილება N246). შეუძლიათ მიიღონ თავისუფალი მიმწოდებლის მომსახურება. დღით ადრე ბაზრის გახსნის შემდეგ მხოლოდ მსხვილ მომხმარებლებს შეეძლებათ საბითუმო ბაზარზე ვაჭრობა.
სხვა არასაყოფაცხოვრებო მომხმარებლები – ყველა სხვა არასაყოფაცხოვრებო მომხმარებელი, რომელიც არ არის მცირე საწარმო და მსხვილი საწარმო. ასეთი მომხმარებლები იღებენ საჯარო ვალდებულების სახით არსებულ საჯარო მიწოდებას, თუ ასეთი უფლება საქართველოს მთავრობის მხრიდან არ არის შეზღუდული. შეუძლიათ მიიღონ თავისუფალი მიმწოდებლის მომსახურება.

Classification of the customers
The end customers of electricity, who consume electricity for their own needs, are divided into two categories according to the purpose of consumption: household (population) and non-household (all except household). To purchasing electricity provided that the requirements of the legislation are met, the end customer can enter the wholesale market without a supplier, otherwise the customer must receive supply service. For the purposes of determining supply service and wholesale market trade authorities and liabilities the end customers are divided into several groups:
Household consumers (population) – receive the universal supply in the form of a public obligation. Can get the services of a free supplier.
Small enterprises – non-household customers, the criteria of which are determined by the Government of Georgia by a relevant resolution GEO Version . Small enterprises take on a universal supply in the form of a public obligation. Can get the services of a free supplier.
Large enterprise – non-household customers, the criteria of which are determined by the Government of Georgia by a relevant resolution GEO Version. Large enterprises receive public supply in the form of public liability, if such a right is not restricted by the Government of Georgia (Resolution N 246 16-04-2020). Can get the services of a free supplier. Only large consumers will be able to trade in the wholesale market after opening the market the day before.
Other non-household customers – all other non-household customers, not small enterprises and large enterprises. Such customers receive public supply in the form of a public obligation, unless such right is restricted by the Government of Georgia. Can get the services of a free supplier.