მიწოდების ხელშეკრულების შევსების ინსტრუქცია
მიწოდების მომსახურების ტიპებისა და მომხმარებლების კატეგორიების მიხედვით სემეკის მიერ დამტკიცებულია შემდეგი ტიპის ხელშეკრულებები:
უნივერსალური მომსახურების ხელშეკრულება მოსახლეობისათვის
(ჩამოტვირთვა)
უნდა შეავსოს ფიზიკურმა პირებმა, რომლების ელექტროენერგიას მოიხმარენ საყოფაცხოვრებო მიზნებისათვის.
უნივერსალური მომსახურების ხელშეკრულება არასაყოფაცხოვრებო მომხმარებლებისათვის
უნდა შეავსოს მცირე საწარმოს სტატუსის მქონე იურიდიულმა პირებმა.
მცირე საწარმოს სტატუსი არ აქვს და შესაბამისად ასეთი ხელშეკრულება არ უნდა შეავსოს იურიდიულ პირებმა, თუ:
• მთელი საქართველოს მასშტაბით (როგორც ენერგო-პროს, ასევე თელასის ქსელზე) ერთი წერტილი მაინც აქვს ისეთი, სადაც მაღალი ძაბვის მომხმარებელია (6/10 კვ და მაღალი ძაბვა) ან ამ ხელშეკრულების ფარგლებში უნდა გახდეს მაღალი ძაბვის მომხმარებელი,
• არის საბიუჯეტო ორგანიზაცია,
• იურიდიული პირი არის „ბუღალტრული აღრიცხვის, ანგარიშგებისა და აუდიტის შესახებ“ საქართველოს კანონით გათვალისწინებული პირველი ან მეორე კატეგორიის საწარმო
საჯარო მომსახურების სახით მიწოდების ხელშეკრულება არასაყოფაცხოვრებო მომხმარებლებისათვის
უნდა შეავსოს ყველა არასაყოფაცხოვრებო მომხმარებელმა გარდა მცირე საწარმოს სტატუსის მქონე ორგანიზაციებისა.
ელექტროენერგიის ხელშეკრულების სტანდარტული პირობები დამტკიცებულია სემეკის მიერ და განსხვავებული პირობებით ხელშეკრულების გაფორმება არ შეიძლება. მომხმარებლის მხრიდან ხელშეკრულებაში შესავსებია მხარეთა რეკვიზიტები პირველ გვერდზე და ხელმოწერა გასაკეთებელია ბოლო გვერდზე. დეტალური ინფორმაციისთვის გთხოვთ იხილოთ ინსტრუქცია.

Instructions for completing the supply contract
The following types of contracts are approved by GNERC according to the types of supply services and categories of customers:
Universal service contract for the population
(Download) GEO Version
Must be completed by individuals who consume electricity for household purposes.
Universal service contract for non-residential customers
Must be completed by a legal entity with the status of a small enterprise.
If the customer does not have the status of a small enterprise and therefore such an agreement should not be filled in by legal entities if:
• All over Georgia (both ENERGO-PRO and Telasi network) has at least one point where there is a high voltage consumer (6/10 kV and high voltage) or must become a high voltage consumer under this agreement,
• is a budget organization,
• a legal entity is a first or second category enterprise provided by the Law of Georgia on Accounting, Reporting and Auditing
Public Service Supply Contract for Non-Household Customers
Must be completed by all non-residential customers except small business organizations.
The standard terms of the electricity contract are approved by GNERC and the contract may not be concluded under different terms. The details of the parties are filled in on the first page by the customer and the signature is to be posed on the last page. For detailed information please see the instruction. GEO Version