გარემოს ეროვნული სააგენტოს მიერ გავრცელებული ინფორმაციისა და 112-ის მიერ მოწოდებული  მოკლე ტექსტური შეტყობინების საფუძველზე მოსალოდნელია ამინდის მკვეთრი გაუარესება.
საქმიანობის სპეციფიკიდან გამომდინარე,  გაწვდით სასარგებლო და პრაქტიკულ უსაფრთხოების რჩევებს სტიქიურ სიტუაციებში სახელმძღვანელოდ:
• თუ აღმოჩნდებით ისეთ რაიონში, სადაც ქარიშხალი მძვინვარებს, მაქსიმალურად შორს დაიჭირეთ თავი ელექტრო სადენებისგან, ელექტრო ბოძებისგან, სატრანსფორმატორო ქვესადგურებისგან და სხვა ობიექტებისგან, რომლებიც ელექტროგამანაწილებელი ქსელის ნაწილია;
• თუ გაწყვეტილი სადენი შენიშნეთ, არ მიუახლოვდეთ მას 10 მეტრზე უფრო ახლო მანძილზე და მიიღეთ ზომები, რათა თავიდან იქნას აცილებული მესამე პირების შესვლა საფრთხის ზონაში. დროულად დაუკავშირდით “ენერგო-პრო ჯორჯია”-ს ცხელ ხაზს ნომერზე +995322471707 ან საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრს – 112;
• არ მიუახლოდეთ გაწყვეტილ ელექტროსადენებს. თუ საზოგადოებრივი უსაფრთხოების ინტერესებიდან გამომდინარე აუცილებელია ელექტრო სადენის გადაადგილება და შეუძლებელია სპეციალიზებული ჯგუფების მოსვლამდე ლოდინი, ეს უნდა გაკეთდეს განსაკუთრებული სიფრთხილით, მინიმუმ 2 მეტრის სიგრძის პლასტმასის ან მშრალი ხის საგნის გამოყენებით;
• ჭექა-ქუხილის დროს არ შეეხოთ ლითონკონსტრუქციებს, ღობეებს, მოაჯირებს და სხვა ლითონის ბარიერებს;
• თუ ჭექა-ქუხილის დროს სახლში იმყოფებით, სასურველია გამორთოთ  ელექტრომოწყობილობები, მაგ.: ტელევიზორი, კომპიუტერი, კონდიციონერი, მაცივარი და ა.შ..
ყურადღებით და უსაფრთხოების წესების დაცვით შესაძლებელი იქნება ისეთი უბედურ შემთხვევების აცილება, რომლებიც მოიცავენ ადამიანების დაზიანების ან სიკვდილის რისკებს, რაც ამასთანავე დაზოგავს მომხმარებლებისათვის ელექტროენერგიის მიწოდების აღდგენის დროს.
„ენერგო-პრო ჯორჯია“ კიდევ ერთხელ მოუწოდებს ყველა კომპანიას, რომელიც ფლობს დიდი ზომის სპეციალურ ტექნიკას და აღჭურვილობას, მკაცრად დაიცვან უსაფრთხოების წესები და სიფრთხილით იმუშაონ ელექტროგადამცემი ხაზებთან.
კლიმატური პირობების გაუარესებასთან დაკავშირებული კრიზისული სიტუაციის შემთხვევაში, მომხმარებლებმა უნდა იცოდნენ, რომ მათ შეიძლება შეექმნათ სირთულეები „ენერგო-პრო ჯორჯია“-ს 24-საათიან ქოლ ცენტრთან დაკავშირებისას. სატელეფონო ხაზებზე გადაჭარბებული დატვირთვის შემთხვევაში, კომპანია ახორციელებს დამატებითი პესონალის მობილიზებას არსებული პროცესების დარეგულირების მიზნით.  ელექტროენერგიის გამანაწილებელ ქსელში არსებული მდგომარეობის შესახებ ინფორმაცია რეგულარულად გამოქვეყნდება კომპანიის ვებგვერდზე.

Based on the information disseminated by the National Environmental Agency and the short text message provided by 112, a sharp deterioration in the weather is expected.
Given the specifics of the activity, we provide you with useful and practical safety tips as a guide during natural disasters:
• If you appear in an area where a storm is raging, stay as far away as possible from power lines, electric poles, transformer substations and other facilities that are part of the electricity distribution network;
• If you notice a torn wire, do not approach it closer than 10 meters and take measures to prevent third parties from entering the danger zone. Contact the “ENERGO-PRO Georgia” hotline at +995322471707 or the Public Safety Management Center – 112 in a timely manner;
• Do not approach broken power lines. If, in the interests of public safety, it is necessary to move the power line and it is impossible to wait for the arrival of specialized groups, this should be done with extreme caution, using a plastic or dry wooden object at least 2 meters long;
• Do not touch metal structures, fences, railings and other metal barriers during a thunderstorm;
• If you are at home during a thunderstorm, it is advisable to turn off electrical appliances, e.g. TV, computer, air conditioner, refrigerator, etc.
By being careful and following safety rules, it will be possible to avoid accidents that involve the risks of injury or death of people, which will also save time for restoring electricity supply to the customers.
“ENERGO-PRO Georgia” once again calls on all companies that own large-sized special machinery and equipment to strictly follow safety rules and work with caution near power lines.
In the event of a crisis situation related to worsening climatic conditions, consumers should be aware that they may encounter difficulties when contacting the 24-hour call center of “ENERGO-PRO Georgia”. In case of excessive load on telephone lines, the company mobilizes additional personnel to regulate existing processes. Information about the current state of the electricity distribution network will be regularly published on the company’s website.