მიწოდების ხელშეკრულება და პროცედურა
მიწოდების ხელშეკრულება, ხელშეკრულების სტანდარტული პირობები და ხელშეკრულებასთან მომხმარებლის მიერთების პროცედურა
• მიწოდების ხელშეკრულების საფუძველზე მიმწოდებელი უზრუნველყოფს მიწოდებას, ხოლო მომხმარებელი იღებს ვალდებულებას, გადაიხადოს მომსახურების საფასური და დაიცვას საქართველოს კანონმდებლობით, მათ შორის, ამ საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარეგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის 2020 წლის 13 აგვისტოს #13 დადგენილებით დამკიცებული საცალო ბაზრის წესებით და მიწოდების ხელშეკრულებით განსაზღვრული პირობები.
• მიწოდების ხელშეკრულება შეიძლება დაიდოს მატერიალური ან ელექტრონული ფორმით, არანაკლებ 3 თვის ვადით, საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით.
• მომხმარებელი უფლებამოსილია, რამდენიმე აღრიცხვის კვანძზე მიმწოდებელთან დადოს ერთი მიწოდების ხელშეკრულება.
• მიწოდების ხელშეკრულება უნდა შეიცავდეს:
ა) მიმწოდებლის საიდენტიფიკაციო მონაცემებს, მათ შორის, მიმწოდებლის რეკვიზიტებს, მისამართსა და საკონტაქტო ინფორმაციას (ელექტრონული ფოსტა და 24-საათიანი ქოლცენტრის ნომერი);
ბ)  მომხმარებლის საიდენტიფიკაციო მონაცემებს, მათ შორის, აბონენტის ნომერს, საკონტაქტო ინფორმაციას (ელექტრონული ფოსტა, ტელეფონის ნომერი, ფაქტობრივი მისამართი და მიწოდების მისამართი), მომხმარებლის სურვილის შემთხვევაში – ალტერნატიული საკონტაქტო პირის მონაცემებს;
გ) მომსახურების საფასურის გადახდაზე პასუხისმგებელი პირის საიდენტიფიკაციო მონაცემებს – ასეთი მომხმარებლის არსებობის შემთხვევაში;
დ) მიწოდების დაწყების თარიღს;
ე) მიწოდების ფასს ან კომისიის მიერ დადგენილ ტარიფს, ასეთის არსებობის შემთხვევაში;
ვ) მომსახურების საფასურის გადახდის პერიოდულობას, წესსა და საშუალებებს;
ზ) შეტყობინების  გაგზავნისა და ხელშეკრულებით გათვალისწინებული ინფორმაციის გაცვლის საშუალებებს;
თ) პირგასამტეხლოს დაკისრებასთან დაკავშირებულ პირობებს – მხარეთა შეთანხმების შემთხვევაში, ამ წესებით დადგენილი პირობების დაცვით;
ი) ხელშეკრულების მოქმედების ვადას;
კ) ხელშეკრულების მოქმედების ვადის გაგრძელების წესს;
ლ) მითითებას იმ გარემოებებზე, რომელთა არსებობის შემთხვევაში, მიმწოდებელს წარმოეშობა დეპოზიტის მოთხოვნის უფლება;
მ) მითითებას მომხმარებლის იმ ვალდებულებებზე, რომელთა შეუსრულებლობას, შესაძლოა, შედეგად მოჰყვეს მიწოდების შეწყვეტა;
ნ) მითითებას პასუხისმგებლობის გამომრიცხავ (ფორსმაჟორულ) გარემოებებზე;
ო) მითითებას ხელშეკრულების ცალმხრივად შეწყვეტის უფლებასა და ამ უფლების განხორციელების პირობებზე;
პ) მომხმარებლის მიერ წინსწრებით გადახდილი თანხის დაბრუნების წესს;
ჟ) მითითებას მიმწოდებლის მიერ მომხმარებლის პრეტენზიის განხილვის წესზე;
რ) მითითებას სადავო საკითხების განხილვის წესზე.
• მიმწოდებელი ვალდებულია, საყოფაცხოვრებო მომხმარებელსა და მცირე საწარმოსთან მიწოდების ხელშეკრულებები დადოს კომისიის მიერ დამტკიცებული მიწოდების ხელშეკრულების სტანდარტული პირობების შესაბამისად.
• მიწოდების ხელშეკრულების სტანდარტული პირობები უნდა მოიცავდეს შემდეგ ინფორმაციას:
ა) მომსახურების საფასურის გადახდის პერიოდულობას, წესსა და საშუალებებს;
ბ)  შეტყობინების  გაგზავნისა და ხელშეკრულებით გათვალისწინებული ინფორმაციის გაცვლის საშუალებებს;
გ) პირგასამტეხლოს დაკისრებასთან დაკავშირებულ პირობებს – მხარეთა შეთანხმების შემთხვევაში, ამ წესებით დადგენილი პირობების დაცვით;
დ) ხელშეკრულების მოქმედების ვადას;
ე) ხელშეკრულების მოქმედების ვადის გაგრძელების წესს;
ვ) მითითებას იმ გარემოებებზე, რომელთა არსებობის შემთხვევაში, მიმწოდებელს წარმოეშობა დეპოზიტის მოთხოვნის უფლება;
ზ) მითითებას მომხმარებლის იმ ვალდებულებებზე, რომელთა შეუსრულებლობას, შესაძლოა, შედეგად მოჰყვეს მიწოდების შეწყვეტა;
თ) მითითებას პასუხისმგებლობის გამომრიცხავ (ფორსმაჟორულ) გარემოებებზე;
ი)მითითებას ხელშეკრულების ცალმხრივად შეწყვეტის უფლებასა და ამ უფლების განხორციელების პირობებზე;
კ) მომხმარებლის მიერ წინსწრებით გადახდილი თანხის დაბრუნების წესს;
ლ)მითითებას მიმწოდებლის მიერ მომხმარებლის პრეტენზიის განხილვის წესზე;
მ)მითითებას სადავო საკითხების განხილვის წესზე.
• მიწოდების ხელშეკრულებასთან მომხმარებელი მიერთებულად ითვლება ხელშეკრულების სრულყოფილად შევსებული, ხელმოწერილი ეგზემპლარის მიმწოდებლისთვის წარდგენისთანავე. ხელმოწერილ მიწოდების ხელშეკრულებასთან ერთად, მომხმარებელმა მიმწოდებელს უნდა წარუდგინოს:
ა) უძრავი ქონების საკუთრების დამადასტურებელი დოკუმენტი, უძრავი ქონების მესაკუთრის თანხმობა ან, საყოფაცხოვრებო მომხმარებლის შემთხვევაში – დოკუმენტი, რომელიც წარმოადგენს საკუთრების უფლების რეგისტრაციის საფუძველს;
ბ) მომსახურების საფასურის გადახდაზე პასუხისმგებელი პირის არსებობის შემთხვევაში – მისი თანხმობა.
• მიწოდების ხელშეკრულება დადებულად ითვლება მომხმარებლის მიერ მიმწოდებლის ვებგვერდზე გამოქვეყნებულ მიწოდების ხელშეკრულებასთან ზემოხსენებული წესით მიერთებისთანავე.
• იმ შემთხვევაში, თუ მიმწოდებელს ერთსა და იმავე უძრავ ქონებაზე წარედგინა  მესაკუთრის ერთზე მეტი თანხმობა, მიმწოდებელი ვალდებულია, მიწოდების ხელშეკრულება დადოს იმ მომხმარებელთან, რომელიც მას წარუდგენს უძრავი ქონების მესაკუთრის უფრო ახალ თანხმობას. ამ პუნქტის შესაბამისად მიწოდების ხელშეკრულების დადება წარმოადგენს ამავე უძრავ ქონებაზე მანამდე დადებული მიწოდების ხელშეკრულების შეწყვეტის საფუძველს. რა დროსაც მიმწოდებლის მიერ ხდება აბონენტის ნომერზე მომხმარებლის ცვლილების რეგისტრაცია,

Supply Contract and Procedures concerning it
1.  Based on the supply agreement,  supplier ensures supply  and customer undertakes commitment to pay service fee and preserve conditions defined by  Georgian Legislation including by the retail market rules approved by Resolution N 13 dated on August 13, 2020 of Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission
2. Supply agreement can be concluded  in material or electronic form for no  less than 3 months period in accordance with the rule established by Georgian Legislation
3. Customer is authorized to  conclude  one supply agreement  with the supplier on several metering knot
4. Supply agreement  shall include:
a) Identification data of the supplier including requisites, address and contact number of supplier (electronic mail and 24 hour call center number)
b)  Identification data of the customer including customer number, contact information (electronic mail, tel number, factual address and supply address). In case of customer will – alternative contact person data.
c) Identification data of the person responsible for service fee payment – in case of existence
d) Date for commence of  supply
e) Supply price or the tariff established by the commission  in case if such exists
f) Periodicity, rule and means for service fee payment
g) Means for sending the notification and exchanging the information foreseen by the agreement
h) Conditions related to the  imposing of the penalty – in case of parties’ agreement by observing the terms stated by these rules
i) Validity of agreement
j) Rule for prolongation of the validity of the agreement
k) Indication on those circumstances, in which existence right for requesting the deposit will be occurred for the supplier
l) Indication on those commitments of customer, non fulfillment of which ones  may cause suspension of the supply
m) Indication on the circumstances  excluding the responsibility (force majeur)
n) Indication on the right  for termination of the agreement unilaterally  and on the conditions for implementation of this right
o) Rule for returning the advanced paid amount by the customer
p) Indication on the rule for discussing the customer’s claim  by the supplier
q) Indication on the rule for discussing the disputable  issues
• Supplier is obliged to conclude supply agreements  with residential customer and small enterprises  in accordance with the standard conditions of supply agreement  approved by the commission
• Supply agreement standard conditions shall include the following information:
a) Periodicity of service   fee payment, rule and means
b)  Means for sending the  notification and information exchange  foreseen by the agreement
c) Conditions related to the imposing of the penalty – in case of parties’ agreement by observing the terms/conditions established by these rules
d) Validity of agreement
e)  Rule for prolongation of the validity of the agreement
f)  Indication on those circumstances, in which existence, right for requesting the deposit will be occurred for the supplier
g) Indication on those commitments of customer non fulfillment of which ones may cause suspension of the supply
h) Indication on the circumstances  excluding the responsibility (force majeur)
i) Indication on the right  for termination of the agreement unilaterally  and on the conditions for implementation of this right
j) Rule for returning the advanced paid amount by the customer
k) Indication on the rule for discussing the customer’s claim  by the supplier
l) Indication on the rule for discussing the disputable  issues
• Customer is considered as connected to the supply agreement  upon submission of the fully filled in, signed copy to the supplier. Together with the  signed supply agreement customer shall submit to the supplier:
a) Document confirming possession of real estate, consent of the owner of real estate or in case of residential customer  – document  that represents  base for registration of ownership right
b) In case of existence of the person responsible for service fee payment – his/her consent
• Supply agreement  is considered to be concluded  upon connection  to the supply agreement  published on supplier webpage  by the customer  in line with the above-mentioned  rule
• 9 In case if more than  one consent  of the ownership is presented   to the supplier on one and the same real estate, supplier is obliged to conclude supply agreement  with that customer  who will submit  newer consent of real estate owner to him/her. In accordance with this paragraph, concluding of the supply agreement represents the base  for termination of the supply agreement  conclude  on that same real estate, when registration of the customer change  in the customer number  is carried out by the supplier.